קרנבללל

ב

אתם יודעים מה החלק הכי כיף בלנהל אתר? -החופש לכתוב ״קרנבל״ בכותרת ענקית, עם שלוש ל׳!

אני נזכרת במעבר לטיג’וקה, שכונת העשירים בריו דה זנרו, שהיה חד. מדי. אחרי מגורים לצד הפבלה הברזילאית, לא יכולתי שלא לכעוס קצת בשם כל עניי המרכז על הברזילאי המארח שלי- שהיה מקסים אגב, ואירח אותי בחמימות ברזילאית טיפוסית. האוכל היה מוגש חם ומוכן, המקלחת הייתה חמה תמיד והמיטה הייתה רכה.

כביכול מדובר בחלום; אבל יצאתי למסע שלי גם כדי ללמוד ללכת לבד, וכשסוף סוף הצלחתי לצעוד קצת מישהו בא ותפס לי מהר מהר את הידיים. המסקנה הראשונה שלי אם כן היא- לשמור את הפינוקים הביתיים לסוף הטיול. בתחילתו, אי אפשר ליהנות מהם- ולפעמים הם אפילו גורמים לך להרגיש כל כך ״בבית״, עד שחווית הטיול נפגמת.

ביחד עם מארחיו, הלכתי לבקר את פסל ישו המפורסם. בחרנו ביום עם ראות טובה, קנינו כרטיס לרכבת המטפסת במעלה ההר ושם הוא היה- עצום, מהודר, ויפה כל כך. הנוף מדהים. הנשרים ריגשו אותי. התאהבתי בחיים פעם נוספת, מחדש.

הקרנבל התחיל. תחפושות. רעש. צבעים. נשים וילדים וזקנים רוקדים סמבה ברחוב. מצעדים ומסיבות על הטיילת וגולת הכותרת- ערב במופעי המצעד הרשמיים (ישראלים רבים נמנעים כי זה יקר אבל התעקשתי לקנות). גיליתי שאפשר להשתכר בגלל צבעים, תופים ונצנצים. גיליתי שאין כמו הקרנבל בברזיל, ולא משנה כמה אכתוב וכמה תמונות אוסיף לקישוט- מי שלא היה שם, לא יוכל להבין.

קרנבל- איך עושים את זה- ונשארים בחיים!

מה זה| הקרנבל הוא חגיגה ברזילאית של סמבה, ריקודים, מסורת ושמחה שאין לה סוף. באופן רשמי מדובר בתחרות בתי הספר לסמבה שמתארחת בריו דה ז׳נרו במשך כשבוע בין סוף דצמבר לתחילת מרץ, בהיכל ע-נ-ק שנקרא ״סמבדרום״. באופן פחות רשמי, מדובר במסיבות, חזרות פתוחות לקהל, ריקודים ברחובות ומצעדי ענק לאורך החופים הברזילאים עם בגדים, צלילים, טעמים ורגעים שלא מותירים מקום לדימיון.

איפה זה| הפתעה- לריו דה ז׳נרו אין בלעדיות על הקרנבל, החל בכל רחבי ברזיל ובמקומות מסויימים אף מחוצה לה. את הקרנבל תוכלו לחוות בריו דה ז׳נרו בתהלוכות הרשמיות (שהן למעשה התחרות בין בתי הספר לסמבה), אבל גם בסלבדור- בה נהוגות תהלוכות ענק ומסיבות מטורפות ברחובות, במועדונים ולאורך החוף. בכפרים ובישובים הקטנים תהנו מחוויה מסורתית ואוטנתית יותר של הקרנבל ובפחות תיירים מסביב, מה שגם יוזיל משמעותית את העלויות.

והנזק? | כרטיס למופעים ב״סמבדרום״- בין 100 ל-200 דולר. לקנות רק באתר הרשמי! לא חסרים זיופים.
מומלץ לרכוש כרטיס גם לשאטל או מונית משותפת לכם ולטיילים נוספים, כיוון שלמרות שתוכלו להגיע באמצעות המטרו- הסמבדרום ממוקם באיזור של פאבלות עניות. הפשיעה והסכנה באיזור גבוהה.
עלויות הלינה תלויות ברמת המלון/הוסטל אך ככלל עולות לקראת הקרנבל בעשרות, ולפעמים גם מאות אחוזים.

טיפים|
1. שרשראות, שעונים, טבעות- אלא אם אתם מוכנים לתרום אותם לצדקת פושעי ברזיל שחוגגים בעונת הקרנבל יותר מכולם- להוריד! להסתיר! להשמיד! הסתובבו עם נרתיק נסתר מתחת לבגדים. במידת האפשר- רכשו סלולרי זול או השאירו את המכשיר שלכם במלון.
2. לקראת היציאה למופעי הקרנבל- הצטיידו בלבוש הולם למקרה של גשם, שהוא אופציה סבירה מאד בעונת הקרנבל. הביאו גם אוכל קל כדי שיהיה לכם כוח לקפוץ יחד עם הרקדנים והקהל הברזילאי… והצטיידו במשקפת. כן, משקפת. תודו לי מאוחר יותר.
3. הזמינו כרטיסים ומלונות כמה שיותר זמן מראש. הקרנבל הוא חגיגה עולמית ובעוד שזה חלק מהחוויה, זו גם חלק מהבעיה. את הספונטניות השאירו לחגיגות עצמן.
4. חוץ משרשרת זהב אחת, לא גנבו לי כלום. לא שדדו אותי ולמיטב ידיעתי גם לא ניסו. אז לצד הזהירויות והטיפים, שחררו ותהנו. וגם אם נפלתם קורבן לאיזה שוד או שודון, אל תתנו לכמה דולרים להרוס לכם חוויה של פעם בחיים.

נהניתי לגלות שאני מצליחה ללכת לבד במצעדי הרחוב ולהתחבר עם אנשים: הברזילאית הקטנה עם המשפחה שלה ומלא נצנצים על הפנים, שני אירופאים עם גלימות שמתלהבים מימני כמו שאני מהם, ברזילאים אקראיים עם כל הרוח הסקסית והזורמת שלהם, אומני רחוב משאר ארצות הדרום.

אט- אט למדתי עוד ועוד מילים בפורטוגזית, שסוף-סוף חדלה להשמע כמו רוסית וקללות בויאר מי עתיקה. הצלחתי לתקשר עם המארחים והכרתי חוגגים מכל העולם. הקרנבל סחף גם אותי והוא עד היום זכור לי כאחת התקופות הכי שמחות בחיי.

ומשם- ליעד הסוחף הבא- המפלים האדירים ובין המפורסמים, הגדולים והנערצים בעולם, מפלי האיגוואסו.

Leave a Reply